20 kwietnia 2024

Inteligentne implanty dentystyczne

Naukowcy opracowują inteligentny implant dentystyczny, który jest odporny na rozwój bakterii i generuje własną energię elektryczną poprzez żucie i szczotkowanie, aby zasilić odmładzające tkanki światło. Innowacja może przedłużyć żywotność implantu.

Foto: pixabay.com

Ponad 3 mln ludzi w Stanach Zjednoczonych ma implanty dentystyczne, które zastępują utracony ząb i są skokowym postępem w stosunku do protez lub mostów, znacznie bezpieczniejsze, bardziej dopasowane i zaprojektowane tak, by wytrzymać 20 lat lub dłużej. Niestety, implanty często nie spełniają tych oczekiwań, wymagają wymiany za 5-10 lat z powodu miejscowego stanu zapalnego lub choroby dziąseł, co wymaga powtórzenia kosztownej i inwazyjnej procedury.

„Chcieliśmy rozwiązać ten problem, dlatego wymyśliliśmy nowy, innowacyjny implant” – powiedział Geelsu Hwang, adiunkt na University of Pennsylvania School of Dental Medicine. Nowy implant będzie wdrażał dwie kluczowe technologie: materiał z nanocząsteczkami, który jest odporny na kolonizację bakteryjną, oraz wbudowane źródło światła do prowadzenia fototerapii, zasilane naturalnymi ruchami jamy ustnej, takimi jak żucie lub szczotkowanie zębów.

Źródło: mbio.asm.org