18 lipca 2024

IV etap odmrażania. Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19

– Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć. Trzymajmy się jednak zasad. Walka wciąż trwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę w czasie konferencji prasowej.

Foto: Adam Guz / KPRM

Zdaniem szefa rządu, znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada.

Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa? Jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba zasłaniać ust i nosa.

Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki, ale tylko wtedy, gdy zachowamy odpowiedni dystans społeczny.

Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos.

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu). Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Będą jednak wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa? W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne, w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Od najbliższej soboty znoszone są limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek – od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne, m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Co ważne, w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest utrzymany obowiązek zasłaniania nosa i ust, a w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego, gdzie limit osób również przestaje obowiązywać od najbliższej soboty. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Od 6 czerwca rząd zezwala na  organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

„Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami” – podkreśla rząd w komunikacje opublikowanym na stronie internetowej www.premier.gov.pl.