12 lipca 2024

IWiZ: wolność, zdrowie, efektywność

„Wolność, zdrowie, efektywność” – to hasło think-tanku Instytut Wiedza i Zdrowie (IWiZ), który dąży do reformy systemu ochrony zdrowia w duchu większej konkurencji.

Fot. IWiZ

We wtorek 25 czerwca 2024 r. przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa IWiZ.

Prezes Dariusz Wasilewski powiedział, że niedawno think-tank zaprezentował w Ministerstwie Zdrowia projekt zmierzający do poprawy zarządzania szpitalami. W tej sprawie konsultował się także z szeregiem organizacji branżowych i samorządowych oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ciągu ostatnich miesięcy eksperci IWiZ podjęli się realizacji projektu, który powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu PROO 4. Dzięki niemu m.in. powstała strona internetowa zachęcająca do podjęcia współpracy z jednej strony doświadczonych ekspertów, a z drugiej – młodych naukowców i studentów, którzy chcą podjąć się kształtowania systemu ochrony zdrowia.

Ponadto uruchomiono kanał w serwisie YouTube, na którym będzie analizowana i komentowana bieżąca sytuacja w ochronie zdrowia, opublikowano raporty i analizy systemowe, a także powstało narzędzie analityczne „Platforma Analiz Specjalistycznych”, które – jak mówił Dariusz Wasilewski – ma uwzględniać zwłaszcza dane dotyczące jednostek samorządu terytorialnego.

W przeszłości IWiZ współorganizował liczne konferencje naukowe dotyczące zdrowia publicznego, e-zdrowia, przekształceń w ochronie zdrowia czy oceny szpitali pod kątem efektywności ich działania.