17 lipca 2024

J. Gowin: Chcemy współpracować z amerykańskimi lekarzami

Polska chce współpracować z amerykańskimi onkologami przy tworzeniu nowoczesnych leków na raka – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Houston. Współpraca obejmowałaby badania dotyczące wykrywania nowotworów i zapobiegania im.

Panorama Houston nocą
Foto: pixabay.com

Wicepremier Gowin przebywa z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych.

W środę, wraz z m.in. przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, odwiedził szpital onkologiczny w Teksasie MD Anderson Cancer Center, gdzie spotkał się z profesorami tego szpitala.

„Bardzo zależy nam na tym, aby rozwijać współpracę z MD Anderson. Chcemy ukierunkować nasz strumień finansowania na badania i rozwój, w tym na sektor biotechnologii. Cenne byłoby dla nas skorzystanie z doświadczenia MD Anderson przy tworzeniu nowoczesnych leków na raka” – powiedział wicepremier.

Jak dodał, polscy lekarze mogliby przyjeżdżać do centrum i korzystać z jego wiedzy i doświadczenia. „Bardzo cenne byłoby dla nas skorzystanie z amerykańskich instytucjonalnych wytycznych, związanych z badaniami nad nowotworem, jego wykrywaniem, leczeniem oraz zapobieganiem” – tłumaczył wicepremier.

Wskazał jednocześnie, że rząd polski chce, aby polska gospodarka, była dużo bardziej innowacyjna i opierała się na nowoczesnych technologiach. „To oczywiście wymaga postawienia na rozwój nauki. Dlatego staramy się zwiększać nakłady na badania naukowe” – powiedział Gowin.

Jak wyjaśnił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, współpraca z Amerykanami dotyczyłaby badań klinicznych, biobanków – czyli informacji na temat pacjentów oraz badań czysto naukowych. „Chcielibyśmy, aby 100 onkologów w ciągu trzech lat przyjechało z Polski do MD Anderson i przeszło staż, czy praktykę” – powiedział.

Jak dodał, w ramach tej współpracy amerykańscy profesorowie mogliby stworzyć polsko-amerykańskie zespoły, które pracowałyby po obu stronach Atlantyku. Jak tłumaczył wiceminister, zespoły te mogłyby być w Polsce ulokowane w instytutach badawczych nadzorowanych przez resort zdrowia czy w instytucjach PAN. Amerykańscy przedstawiciele centrum poinformowali pracach nad swoim programem zwalczania raka nazwanym Moon Shots.

Zaprezentowali możliwości współpracy z naszym krajem. Wicedyrektor ds. badań naukowych prof. George Wilding wskazał, że mogłaby ona dotyczyć m.in. wymiany wiedzy między centrum a instytucjami w Polsce, w tym także szkoleń, czy prac badawczych. Z kolei prof. Waldemar Priebe mówił o współpracy w zakresie rozwoju badań klinicznych, a także biotechnologii.

Aneta Oksiuta

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl