20 maja 2024

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Ochrona przed słońcem jest niezwykle ważna dla zdrowia oczu, dlatego należy zwrócić uwagę na to, jakie okulary przeciwsłoneczne nosimy. Co oznaczają symbole na okularach przeciwsłonecznych. Czy w każdych można prowadzić samochód?

Ekspozycja na słońce może nasilać rozwój zaćmy i powodować uszkodzenie centralnej części siatkówki

Foto: pixabay.com

„Promieniowanie UV, które ma szkodliwy wpływ na tkanki dotyczy nie tylko skóry, ale też oczu i może skutkować rozwojem nowotworów oraz zmian zwyrodnieniowych powierzchni oka” – mówi okulista Anna Łękawa Ilczuk.

Ekspertka zwraca uwagę, że ekspozycja na słońce może też m.in. nasilać rozwój zaćmy albo powodować uszkodzenie centralnej części siatkówki, która jest odpowiedzialna za najlepsze widzenie.

„Stopień przyciemnienia soczewek okularowych nie ma wpływu na ochronę przed promieniowaniem UV. Konieczne są specjalne filtry. Najlepsze z nich blokują nawet 100 proc. promieniowania UV” – wskazuje Ilczuk.

Z punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności, okulary przeciwsłoneczne są środkami ochrony indywidualnej. Dlatego ich oznakowanie jest określone przez prawo. Zgodność okularów przeciwsłonecznych z wymaganiami potwierdza producent, który powinien umieścić na nich znak CE.

Jakie jeszcze oznaczenia znajdziemy na okularach przeciwsłonecznych? UOKiK przygotował kilka rad dla osób planujących ich zakup:

  1. Zwróć uwagę na oznakowanie, szukaj na okularach przeciwsłonecznych cyfr, które oznaczają kategorię zastosowanego filtra: od 0 do 4. Im wyższa, tym większy stopień ochrony przed światłem, ale też mniejsza zdolność zauważania znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy innych uczestników ruchu. Dlatego, np. okulary przeciwsłoneczne z filtrem o kategorii 4 przeznaczone są do używania w górach czy na pustyni. Nie mogą być stosowane do jazdy samochodem.
  2. Sprawdź informacje dodatkowe o typie filtra. Przykładowo fotochromowy reaguje na natężenie światła. Im jaśniejsze otoczenie, tym ciemniejsza będzie szybka okularów przeciwsłonecznych. Z kolei filtr polaryzacyjny wyostrza obraz eliminując niepotrzebne odbicia, jest on szczególnie wskazany do prowadzenia pojazdów.
  3. W oznakowaniu okularów przeciwsłonecznych mogą być używane oznaczenia słowne lub piktogramy. Jeżeli producent użyje tylko piktogramów, powinien je wyjaśnić, objaśnienia powinny być w języku polskim.
  4. Sprawdź, czy producent przewidział ograniczenia stosowania okularów przeciwsłonecznych, np. nie używać w solarium, przy prowadzeniu samochodów.
  5. Przeczytaj instrukcję konserwacji i przestrzegaj jej, by okulary przeciwsłoneczne nie straciły swoich właściwości, np. przez starcie czy porysowanie powłoki antyrefleksyjnej.
  6. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych kieruj się nie tylko ich ceną i wyglądem, ale także warunkami, w których będziesz ich używać. Zbyt jasne lub za ciemne mogą powodować zmęczenie, a nawet doprowadzić do choroby oczu.
  7. Sprawdź, czy wielkość lub kształt oprawek nie będzie ograniczał pola widzenia.

Jeśli trafisz na niewłaściwie oznakowane okulary przeciwsłoneczne u sprzedawcy UOKiK radzi, aby skontaktować się z Inspekcją Handlową. Na stronie UOKiK można odnaleźć też link do krajowego rejestru wyrobów niezgodnych lub stwarzających zagrożenie lub unijnego systemu RAPEX (w języku angielskim). Pomoc w razie problemów z reklamacją wadliwych okularów przeciwsłonecznych można uzyskać u Rzeczników Konsumentów, w Wojewódzkich Inspektoratach IH, pod numerem telefonu 801 440 220 lub mailowo: porady@dlakonsumentow.pl.

Źródło: www.kurier.pap.pl


Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.