20 maja 2024

Jakie jest nastawienie do szczepień przeciw COVID-19?

W ostatnich tygodniach pojawiło się kilka pozytywnych informacji dotyczących postępu w pracach nad szczepionką przeciw COVID-19.

Foto: pixabay.com

Ilu jest zwolenników zaszczepienia się i jakie postawy prezentują społeczeństwa w wybranych krajach?

Jak wynika z sondażu Ipsos opublikowanego na początku listopada, 73 proc. badanych zadeklarowało chęć zaszczepienia się, ale już tylko 52 proc. zdecydowałoby się na przyjęcie szczepionki w ciągu pierwszych trzech miesięcy od momentu jest udostępnienia.

Jednocześnie ponad połowa respondentów jest zdania, że szczepionka będzie gotowa nie wcześniej niż za dziewięć miesięcy. Wśród krajów wziętych pod uwagę w badaniu najwięcej zwolenników szczepionki jest w Indiach (87 proc.), Chinach (85 proc.), Korei Południowej (83 proc.), Brazylii (81 proc.), Australii (79 proc.) i Wielkiej Brytanii (79 proc.), a najmniej – we Francji (54 proc.), w Hiszpanii i USA (po 64 proc.) oraz we Włoszech (65 proc.).

Ipsos bada nastawienie do szczepionki antycovidowej już od dłuższego czasu. Porównując najnowszy sondaż z tym opublikowanym pod koniec sierpnia, można zauważyć kilkuprocentowy spadek zwolenników zaszczepienia się (wówczas na  tak było 77 proc. respondentów). Najwięcej z nich ubyło w Chinach (-12 proc.), Australii (-9 proc.), Hiszpanii (-8 proc.) i Brazylii (-7 proc.).

Osoby, które nie chcą się szczepić, obawiają się skutków ubocznych szczepionki, a także tego, że badania kliniczne są prowadzone zbyt szybko. Mają też wątpliwości co do skuteczności szczepionki przeciwcovidowej. Część przeciwników stanowią osoby będące przeciwnikami szczepień w ogóle. W badaniu uczestniczyło 15 krajów (Chiny, USA, Kanada, R PA, Australia, Brazylia, Francja, Niemcy, Indie, Włochy, Japonia, Meksyk, Korea Południowa, Hiszpania, Wielka Brytania).