18 września 2024

Jubileuszowe „Ślimakowe Rytmy”

Tegoroczna, dziesiąta już edycja festiwalu osób z zaburzeniami słuchu przyciągnęła profesjonalnych muzyków i amatorów z całego świata.

Fot. Monika Miąskiewicz

Odbywający się w Warszawie w dniach 10-12 lipca 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” rozpoczął się przesłuchaniami kwalifikacyjnymi uczestników w profesjonalnym Studio S3 Polskiego Radia.

Jury, w którym zasiadają artyści, muzycy i dziennikarze, miało niełatwe zadanie wytypowania spośród 47 młodych artystów – użytkowników implantów – sześciu najlepszych. Ale w tym konkursie nie było przegranych: wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego występu podczas koncertu jubileuszowego.

– Tę edycję Festiwalu traktuję jak kropkę nad i, spełnienie tego, o czym myślałem i o czym marzyłem, wychodząc dziesięć lat temu z propozycją zorganizowania pierwszego na świecie Festiwalu, podczas którego swoje talenty i umiejętności muzyczne zaprezentowałyby osoby słyszące dzięki implantom słuchowym, w tym także wielu pacjentów Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – mówił przed rozpoczęciem tego wydarzenia prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

– Kiedy w 1992 r. przeprowadzałem pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, nie śmiałem nawet marzyć, że kiedyś będziemy tak skutecznie leczyć zaburzenia słuchu – dodał.

Finałowy koncert galowy, jak podczas pierwszej edycji festiwalu, odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Na widowni zasiadło blisko 400 gości. Laureaci – zarówno tegorocznego festiwalu, jak i poprzednich edycji – zagrali i zaśpiewali z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem hymnu Festiwalu „Świat, który słyszę”, do którego słowa napisał dziesięć lat temu prof. Henryk Skarżyński, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

„Gazeta Lekarska” sprawuje patronat nad tym wydarzeniem.