22 czerwca 2024

Jubileuszowy konkurs po raz piętnasty

Mija 15 lat od pierwszej edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. Od początku jego celem było wyłonienie i nagrodzenie osób oraz podmiotów, które szczególnie wyróżniły się na polu polskiej medycyny. 

Na przestrzeni lat konkurs zmieniał się podobnie jak zmieniało się oblicze ochrony zdrowia. W pierwszej edycji przyznano tylko jedną nagrodę. I szybko okazało się, że jedna kategoria to za mało. Dziś tych kategorii jest aż osiem, łącznie z tą o szczególnym znaczeniu: Osobowość Roku w Ochronie Zdrowia. Kandydatów (wraz z uzasadnieniem) mogą zgłaszać organizacje społeczne, zawodowe, związki pracodawców, a także indywidualne osoby.

Inspiracja z Brukseli

– W tym roku, zainspirowani faktem, że Unia Europejska kładzie duży nacisk na innowacyjność, co znajduje odzwierciedlenie w polityce budżetowej UE na najbliższe lata, postanowiliśmy dodać nową kategorię konkursu: Lider Roku 2014 w Ochronie Zdrowia – Innowacyjny Szpital. Pragniemy nagrodzić szpitale, które poprzez innowacyjność przyczyniają się do poprawy wizerunku polskiej ochrony zdrowia – mówi Janusz Michalak, prezes Wydawnictwa Termedia, które jest organizatorem konkursu.

Ostatecznego wyboru laureatów dokonuje kapituła, w której skład wchodzą najbardziej wpływowe osoby ze świata medycyny, m.in. byli ministrowie zdrowia, wybitni naukowcy oraz szefowie najważniejszych organizacji sektora medycznego. By pomóc Kapitule w podejmowaniu decyzji organizatorzy powołali Jury Preselekcyjne, które przedstawia naczelnemu organowi wstępne rekomendacje.

Znane nazwiska

Konkursowa gala wieńcząca konkurs to od lat jedna z najbardziej prestiżowych uroczystości środowiska medycznego. Jej kulminacyjnym momentem jest uhonorowanie pamiątkowymi statuetkami i dyplomami laureatów konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. W poprzednich edycjach statuetki wręczali urzędujący ministrowie zdrowia: Zbigniew Religa, Marek Balicki, Leszek Sikorski, Ewa Kopacz, Bartosz Arłukowicz, a ostatnio – wiceminister Sławomir Neumann.

W gronie laureatów poprzednich edycji konkursu znalazły się wielkie nazwiska polskiej medycyny m.in. prof. Henryk Skarżyński, twórca Światowego Centrum Słuchu, prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Nagrodzono też wybitne osobowości, których już z nami nie ma: wybitnego lekarza i humanistę prof. Andrzeja Szczeklika oraz wspaniałego kardiologa prof. Zbigniewa Religę.

Zgłoszenia do końca października

Udział w konkursie jest bezpłatny. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 października 2014 roku. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej termedia.pl. Patronat medialny nad konkursem objęła „Gazeta Lekarska”.