18 lipca 2024

Kiedy będą jasne zasady zlecania testów na SARS-CoV-2?

Konieczne jest jednoznaczne określenie zasad dotyczących wystawiania zleceń na wykonywanie testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Foto: pixabay.com

W tej sprawie w środę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz zwrócili się do Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa.

Jest to reakcja na pisma Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyi, który już wcześniej zwracał się do GIS w tej sprawie. Zarówno RPO, jak i RPP oczekują od GIS odpowiedzi.

W związku z bardzo często bezobjawowym przebiegiem choroby COVID-19, RPO podzielił zdanie środowiska lekarskiego, że każdy lekarz powinien być uprawniony do zlecenia wykonania testu na obecność SARS-CoV-2 dla siebie oraz pozostałego personelu medycznego, nawet bez wystąpienia objawów zakażenia czy udokumentowanego kontaktu z osobą zakażoną.

Natomiast RPP podkreślił, że często to brak znajomości aktualnych procedur lub standardów może powodować naruszenie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Biorąc pod uwagę, iż obecna epidemia stanowi nowość również w kontekście aktualnej wiedzy medycznej i organizacji ochrony zdrowia, wydaje się niezbędne opracowanie i przekazywanie standardów zachowań w sposób scentralizowany.