13 czerwca 2024

Kiedy koniec pandemii?

Ludzie na całym świecie zadają pytanie, kiedy pandemia COVID-19 wreszcie wygaśnie. Pojawiają się opinie, że narracji, że zagrożenie minęło.

Foto: pixabay.com

Zdaniem dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa wysoki poziom wyszczepienia szczepionką przeciw COVID-19 w niektórych krajach w połączeniu z mniejszą zjadliwością wariantu Omikron prowadzi do pojawienia się niebezpiecznej narracji, że pandemia się skończyła.

– Ale tak nie jest. Nie w sytuacji, gdy 70 tys. ludzi tygodniowo umiera na chorobę, której można zapobiegać i którą można leczyć. Nie wówczas, gdy 83 proc. populacji Afryki nie otrzymało jeszcze nawet pierwszej dawki szczepionki. Nie wtedy, gdy systemy opieki zdrowotnej pozostają przeciążone. Nie, gdy mamy do czynienia z wysoce zakaźnym, niemal niekontrolowanym wirusem. W rzeczywistości warunki te są idealne do pojawienia się bardziej zakaźnych i niebezpiecznych wariantów – stwierdził 18 lutego br. szef WHO podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).

Dodał też jednak, że w tym roku być może uda się zakończyć pandemię, ale pod warunkiem stosowania znanych od miesięcy rekomendacji, dotyczących m.in. testowania, szczepień i powszechnego dostępu do środków ochrony osobistej (PPE) na całym świecie.

Źródło: WHO