12 lipca 2024

Kilkaset składowisk może stanowić szczególne zagrożenie

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w Polsce zlokalizowanych 311 składowisk odpadów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla społeczności lokalnych – przekazało kilka dni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Fot. pixabay.com

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że omówienie problemów gospodarki odpadami było celem roboczego spotkania, w którym 10 czerwca uczestniczyła m.in. wiceminister Anita Sowińska oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Joanna Piekutowska.

„Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce zlokalizowanych 311 składowisk odpadów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla społeczności lokalnych” – podał resort klimatu. Niektóre z takich miejsc znajdują się w pobliżu infrastruktury krytycznej, a „nagłe zdarzenia w takich miejscach mogą wpływać negatywnie na bezpieczeństwo państwa”.

Jak zapewniła podczas spotkania Sowińska, „walka z nielegalnymi miejscami gromadzenia odpadów niebezpiecznych jest jednym z priorytetów rządu Donalda Tuska, co znalazło odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej”. „Podchodzimy do tej kwestii w sposób kompleksowy – chcemy nie tylko zlikwidować miejsca nielegalnego gromadzenia odpadów, ale także przeciwdziałać takim działaniom w przyszłości” – dodała.

Resort przekazał, że podczas spotkania podkreślano zasadność ustalenia wspólnych, jednolitych w całym kraju kryteriów, które pozwoliłyby usystematyzować dane na temat miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów i dalszego postępowania z nimi. „Wskazywano ponadto na konieczność podjęcia działań legislacyjnych, zwłaszcza w celu usprawnienia działań Inspekcji Ochrony Środowiska” – wskazano.

Źródło: naukawpolsce.pl