18 maja 2024

Kim jest wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko?

Nowo wybraną wiceminister zdrowia została Józefa Szczurek-Żelazko. Jest drugą w historii III RP minister wywodzącą się ze środowiska pielęgniarek i położnych. Od 1 lutego wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem rząd Beaty Szydło, odpowiadając za wprowadzenie szykowanych przez rząd reform.

– Bardzo nas cieszy wybór Józefy Szczurek-Żelazko na stanowisko wiceministra zdrowia, tym bardziej, że jako NIPiP wnioskowałyśmy o tę nominację – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

– Już na pierwszym spotkaniu poruszyłyśmy ważne dla nas tematy i mam nadzieję na dalsze rozmowy, wspólne działania. Cel mamy wspólny: poprawę stanu służby zdrowia. Wierzę w to, że razem zdziałamy więcej – przekonuje szefowa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

– Aż ćwierć wieku minęło od kiedy wiceministrem zdrowia była pielęgniarka. Uważam, że w Rządzie powinni zasiadać praktycy, a nie teoretycy. Józefa Szczurek-Żelazko wiele godzin spędziła przy łóżkach pacjentów, więc rozumie problemy, z jakimi pielęgniarki i położne spotykają na co dzień. Ogromnie cieszy mnie jej nominacja, wiedza, doświadczenie i znajomość środowiska, pomogą jej we wprowadzeniu zmian, jakie szykuje – mówi Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP.

Józefa Szczurek-Żelazko ukończyła Liceum Medyczne w Nowym Sączu, a następnie Wydział Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie. Posiada również uprawnienia audytora wewnętrznego (studia podyplomowe i zdany egzamin w Ministerstwie Finansów). Pracowała jako pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Potem jako nauczyciel w Zespole Szkół Medycznych w Nowym Sączu.

Przygotowywała młode kadry do wykonywania trudnego zawodu pielęgniarki. Potem pracowała na stanowisku pielęgniarki oddziałowej, a następnie naczelnej pielęgniarki ZZOZ. Z chwilą wprowadzenia reformy administracji publicznej pełniła funkcję dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Od 2001 roku jest dyrektorem Szpitala Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Kilka lat temu z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odebrała wyróżnienie „Pracodawca przyjazny Pracownikom”.

W tej kadencji Sejmu nie tylko Józefa Szczurek-Żelazko wywodzi się ze środowiska NIPiP. Również trzy posłanki (Jolanta Szczypińska, Bernadeta Krynicka) pracowały jako pielęgniarki, a Anna Kwiecień jako położna. Natomiast Elżbieta Gelert ukończyła studia na Wydziale Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Poznaniu.