17 czerwca 2024

Klauzula wyższego dobra tematem spotkania w ministerstwie

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska (NIL), w środę 5 czerwca 2024 r. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski spotkał się z wiceministrem sprawiedliwości Arkadiuszem Myrchą odpowiedzialnym za nowelizację Kodeksu Karnego.

Fot. pixabay.com

Tematem spotkania jest postulowany przez samorząd lekarski projekt klauzuli wyższego dobra.

Kilka miesięcy temu prezes NRL spotkał się z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem postulując wszczęcie prac nad zasadą wyższego dobra (dawniej zwana klauzulą no-fault), a także instytucją koronera czy omawiając kwestię biegłych sądowych. Nieco później na ten temat rozmawiał także z wiceminister sprawiedliwości Zuzanną Rudzińską-Bluszcz.

– Wyobraźmy sobie sytuację lekarzy stażystów kończących studia i przekraczających drzwi oddziału, w  którym będą pracować. Obecnie pierwsze, co czują to strach, a gdy nastąpią zmiany w obowiązujących przepisać taki wchodzący w życie zawodowe lekarz będzie mógł realnie zająć się pacjentem. Lekarze będą czuli mobilizację, która zastąpi lęk. Celem jest profesjonalna opieka nad chorym, zgłębianie wiedzy, badanie, diagnozowanie i leczenie dla dobra pacjenta, zgodne z najnowszą wiedzą medyczną. Cieszy nas otwartość Ministerstwa Sprawiedliwości na rozmowy z samorządem lekarskim i prowadzenie prac w temacie klauzuli wyższego dobra – podkreśla prezes Łukasz Jankowski w komunikacie opublikowanym na stronie NIL.