13 czerwca 2024

Kongres Polonii Medycznej: sesja na temat chorób odzwierzęcych i zakaźnych

Światowy Zjazd Lekarzy Polskich, który zaplanowano w dniach 1-4 czerwca 2023 r. w Olsztynie, jest już XI edycją Kongresu Polonii Medycznej – odbywającego się co trzy lata spotkania polskich lekarzy pracujących w różnych zakątkach świata.

Foto: pixabay.com

Specjaliści z różnych dziedzin medycyny zaprezentują swoje osiągnięcia w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wpisując się w temat wiodący, czyli „Wyzwania współczesnej medycyny”, a my jako gospodarze stworzymy okazję do integracji, koleżeńskich spotkań i nawiązywania kontaktów, zapewniając szereg imprez towarzyszących.

Nie zabraknie wycieczek i imprez fakultatywnych. W ramach programu zapraszamy do Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego na uroczysty koncert z okazji inauguracji Kongresu, a także na wyśmienitą kolację w restauracji Przystań nad brzegiem jeziora Krzywego. Uświetni ją występ wywodzącego się z Olsztyna zespołu Enej. W sobotę uczestnicy Kongresu będą mogli podziwiać muzyczne talenty koleżanek i kolegów z lekarskich kapel bluesowo-rockowych podczas VI edycji EsculapRock.

Kongres naukowy wpisuje się w kalendarz imprez zaplanowanych z okazji obchodów 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, który większość swojego dorosłego i twórczego życia był związany z naszym regionem – Warmią. Światowy Zjazd Lekarzy Polskich ma charakter interdyscyplinarny, wśród prelegentów sesji naukowych będą doświadczeni i młodzi lekarze, stomatolodzy. Coś dla siebie znajdą nawet lekarze weterynarii. Zapraszamy do Olsztyna.

Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Kongresu

Prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor Collegium Medicum UWM, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu

Sesja na temat chorób odzwierzęcych i zakaźnych

Sesja poświęcona chorobom odzwierzęcym i zakaźnym będzie doskonałą okazją do zapoznania się ze współczesnymi zagrożeniami ze strony różnych patogenów, w tym również tych, którymi zakażamy się poprzez kontakt ze zwierzętami.

Dlatego do współpracy zaprosiliśmy lekarzy i naukowców z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Debata będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, jeśli chodzi o postępowanie, a w szczególności zapobieganie zakażeniom i zarażeniom najczęściej spotykanymi parazytami, jak również wirusami i bakteriami.

Tematy wystąpień dotyczyły będą współczesnych wyzwań, z którymi mierzą się lekarze różnych specjalności, w codziennej praktyce stykający się z infekcjami u chorych. Eksperci omówią m.in. problemy chorób odkleszczowych, bąblowicy, jersiniozy oraz zakażeń HIV. Mamy nadzieję, że platforma dialogu i wymiany doświadczeń z innymi ośrodkami będzie doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy.

Dr Piotr Kocbach, członek NRL, ordynator Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych w Ostródzie, Katedra Medycyny Rodzinnej i Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UWM w Olsztynie


Kongres Polonii Medycznej odbędzie się pod patronatem Naczelnej Rady Lekarskiej. Więcej informacji na stronie https://swiatowyzjazdlekarzypolskich.org