14 lipca 2024

Koniec żartów: kontrole na granicach, zakaz wjazdu dla cudzoziemców

Godziny dzielą nas od przywrócenia pełnej kontroli na wszystkich granicach państwa. Będzie wprowadzony zakaz wjazdu dla cudzoziemców, a międzynarodowe połączenia pasażerskie lotnicze i kolejowe zostaną wstrzymane.

Foto: Lechita / CC BY-SA 4.0

Po tym, co usłyszeliśmy w piątkowy wieczór 13 marca z ust szefa rządu, śmiało można powiedzieć, że żarty się skończyły.

– Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego – powiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji prasowej.

– Z myślą o bezpieczeństwie Polaków będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich polskich granicach. Wszystkie granice, które były wewnętrznymi granicami UE, zostaną niejako odtworzone, najpierw na 10 dni, z możliwością przedłużenia o 20 dni, a później o kolejny miesiąc – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał szef rządu, celem jest to, aby koronawirus „nie napływał znowu dużymi falami”. – Większość przypadków, które następnie są rozsadnikami epidemii koronawirusa w Polsce, to przypadki można powiedzieć w ścisłym tego słowa znaczeniu zaimportowane – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

To jednak nie wszystko. – Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe. One zostaną wstrzymane od niedzieli, od godziny 0.00 w niedzielę, czyli w nocy z soboty na niedzielę – poinformował premier. Jego zdaniem wchodzimy w nową fazę walki z epidemią Covid-19.

– O północy, w nocy z soboty na niedzielę, czyli już od pierwszych minut najbliższej niedzieli 15 marca, będą obowiązywały nowe, daleko idące zmiany w zakresie przekraczania granicy naszego państwa przez obywateli, a zwłaszcza przez cudzoziemców. Dziś zostaną opublikowane dwa rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych odnoszące się do tej sfery – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński w czasie konferencji zorganizowanej wraz z premierem.

Mało kto pamięta otwieranie korków od szampana 21 grudnia 2007 r. Po zaledwie 12 latach wejścia Polski do strefy Schengen i zniesieniu kontroli na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej, szef rządu zapowiedział ich tymczasowe przywrócenie w dużo bardziej rygorystycznej formie niż wtedy, gdy do ograniczeń dochodziło w związku z organizacją Euro 2012, konferencją klimatyczną w Warszawie w 2013 r., szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 r., szczytem COP24 w Katowicach w 2018 r. czy organizacją konferencji bliskowschodniej nieco ponad rok temu.

Zapowiedź tego, co ma nastąpić w najbliższych godzinach na naszych zewnętrznych granicach, może być brzemienna w skutkach bardziej niż komukolwiek się dzisiaj wydaje. – Wprowadzamy nową zasadę: jeżeli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to granica jest zamknięta – powiedział minister Mariusz Kamiński. Obecnie wszyscy skupiają się na bezpieczeństwie zdrowotnym, ale decyzje polskich władz zakomunikowane kilka godzin temu przyniosą również skutki społeczno-polityczne.

Mariusz Tomczak