23 maja 2024

Koronawirus a wynagrodzenia lekarzy

Jak bardzo pandemia wpłynęła na zarobki lekarzy? W połowie kwietnia ukazała się najnowsza edycja Medscape Physician Compensation Report, podsumowującego poziom wynagrodzeń lekarzy pracujących w Stanach Zjednoczonych w pandemicznym 2020 r.

Foto: pixabay.com

Średni dochód lekarza specjalisty za cały ubiegły rok wyniósł ok. 344 tys. USD – jak się okazuje, to niewiele mniej w stosunku do danych zebranych w raporcie za 2019 r. (346 tys. USD).

Największe zarobki osiągają chirurdzy plastyczni (526 tys. USD), ortopedzi (511 tys. USD), kardiolodzy (459 tys. USD) i urolodzy (427 tys. USD). Nieco ponad 400 tys. USD rocznie zarabiają też otolaryngolodzy, radiolodzy, gastroenterolodzy i onkolodzy.

Najniższe wynagrodzenia wykazano wśród specjalistów chorób zakaźnych (245 tys. USD), lekarzy rodzinnych (236 tys. USD) i pediatrów (221 tys. USD). Najbardziej usatysfakcjonowani z poziomu swoich dochodów są onkolodzy, psychiatrzy i chirurdzy plastyczni, a najmniej – specjaliści chorób zakaźnych, diabetolodzy, endokrynolodzy i lekarze rodzinni.

Mimo tego, i tak zdecydowana większość lekarzy biorących udział w badaniu zadeklarowała, że nie wybrałaby innej specjalizacji. W badaniu wzięło udział 18 tys. lekarzy reprezentujących 29 różnych specjalizacji, praktykujących w USA.

Źródło: Medscape