18 lipca 2024

Koronawirus i wywiad z przewinieniem zawodowym w tle?

Prezydium NRL skierowało do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej OIL w Warszawie skargę dotyczącą podejrzenia popełnienia przez lekarza Waldemara Kraskę przewinienia zawodowego.

Foto: pixabay.com

Chodzi o publiczne zniesławienie części środowiska lekarskiego i medycznego.

Jak wskazano w uchwale Prezydium NRL, polega ono na wskazaniu w wypowiedzi w Programie Trzecim Polskiego Radia w dniu 3 kwietnia, że pracownicy medyczni bagatelizują procedury związane z koronawirusem wprowadzane w placówkach ochrony zdrowia oraz że niektórych, zwłaszcza starszych pracowników, cechuje nonszalancja w podejściu do tych procedur.

W wywiadzie radiowym Waldemar Kraska powiedział również, że część środowiska w ogóle nie wie o istnieniu procedur związanych z epidemią koronawirusa. „W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wypowiedź lek. Waldemara Kraski podważa zaufanie do zawodów lekarza, lekarza dentysty oraz innych zawodów medycznych, co w stanie epidemii jest szczególnie groźne dla zdrowia publicznego oraz cechuje się brakiem szacunku wobec wszystkich osób wykonujących zawody medyczne w Polsce” – czytamy w uchwale.

Waldemar Kraska w ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku w 1989 r. Był m.in. zastępcą ordynatora Oddziału Chirurgicznego szpitala w Sokołowie Podlaskim. Od 2005 r. jest senatorem. 1 sierpnia ubiegłego roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. W piątek Prezydium NRL zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o niezwłoczne odwołanie go z zajmowanej funkcji (więcej TUTAJ).