19 maja 2024

Koronawirus na świecie. Co się sprawdziło?

Pojawienie się SARS-CoV-2 było wielkim zaskoczeniem dla całego świata. Nic dziwnego, że każdy kraj inaczej zareagował na pandemię.

Foto: pixabay.com

W ocenie skuteczności tych działań może pomóc baza naukowa, gromadząca informacje o interwencjach podejmowanych w walce z koronawirusem w ponad 50 krajach świata.

Narzędzie stworzone przez międzynarodowy zespół badaczy ułatwi porównanie skuteczności polityk związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19.

– Wiemy, że Światowa Organizacja Zdrowia korzysta z naszej bazy do tworzenia rekomendacji i podejmowania decyzji – mówi dr Joanna Grzymała-Moszczyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z PAP.

Jak dodaje, baza ma służyć do porównywania strategii różnych rządów w walce z koronawirusem. Znalazły się w niej m.in. informacje o restrykcjach wprowadzanych lub znoszonych za pośrednictwem aktów prawnych, czasie zamykania szkół czy o działaniach podejmowanych przez władze w zakresie zwiększania skali prowadzenia testów.

W tworzeniu bazy, poza naukowcami z UJ, uczestniczyli m.in. badacze z Uniwersytetu Warszawskiego. Dane są dostępne bezpłatnie na stronie http://covid19-interventions.com i, co ważne, mają być aktualizowane.