18 maja 2024

Koronawirus na świecie. Komisja śledcza w Lombardii

Rada Regionalna Lombardii powołała komisję śledczą, która ma zbadać, dlaczego właśnie w tym regionie Włoch doszło na początku pandemii do tak wielu zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 – czytamy w internetowym wydaniu „The Lancet”.

Foto: pixabay.com

W Lombardii podczas pierwszych miesięcy tego roku odnotowano najwięcej przypadków zakażeń nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Wiele osób poniosło śmierć z powodu COVID-19, a nawet całkowity lockdown nie zastopował rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W okresie od marca do kwietnia na oddziałach intensywnej terapii było dziesięć razy więcej pacjentów niż zazwyczaj, a braki w środkach ochrony indywidualnej doprowadziły do tysięcy zakażeń wśród personelu medycznego.

Kilkudziesięciu medyków zapłaciło najwyższą cenę. Dlaczego akurat tam wystąpił tak wielki kryzys? Przecież to najbogatszy i najlepiej rozwinięty gospodarczo region Włoch, posiadający opiekę zdrowotną na wysokim poziomie. Na to pytanie będą szukać odpowiedzi członkowie nowopowołanej komisji śledczej. Prace potrwają rok, a opracowane wnioski mają uchronić Włochów przed podobną sytuacją w przyszłości.