18 lipca 2024

Koronawirus Polsce: odwołanie wszystkich imprez masowych

– Zdecydowaliśmy się na ten krok, który teraz wprowadzają Francja i Niemcy, które przyznają, że podjęły go za późno – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Foto: Krystian Maj / KPRM

– Działamy w oparciu o zalecenia epidemiologów i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Chcemy być odpowiedzialni i mądrzy przed szkodą – dodał szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd wprowadza środki ostrożności, które mają na celu zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i ograniczać jego skutki społeczne. – Koronawirus to realne i globalne zagrożenie. WHO proponuje podjęcie radykalnych działań, ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. W poczuciu odpowiedzialności wolimy zapobiegać niż leczyć – podsumował.

Przypomnijmy, że już 1,5 tygodnia temu prezes NRL Andrzej Matyja zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie wprowadzenia zakazu organizacji imprez masowych, odwołania zbliżających się imprez i podjęcia decyzji o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na tego typu wydarzenia. – Im szybciej ograniczymy możliwości rozprzestrzeniania się wirusa, m.in. minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji, tym lepiej – apelował prezes NRL.