19 maja 2024

Koronawirus w Polsce. Genetyczna mieszanka

Opracowano całościową analizę porównawczą wszystkich dostępnych pełnych sekwencji genomu (struktury materiału genetycznego) koronawirusa SARS-CoV-2, dotąd poznanych w Polsce.

Foto: pixabay.com

To zasługa naukowców z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, których badania wypełniają lukę w tym zakresie występującą we wszystkich krajach słowiańskich.

„Ocena sekwencji izolowanych w Polsce koronawirusów jasno wskazuje, że mamy w kraju do czynienia z genetyczną mieszanką wielu typów i podtypów wirusa SARS-CoV-2, która zapewne jest wynikiem transferu patogenu z różnych lokalizacji geograficznych” – podano w informacji prasowej.

Jak podkreślają naukowcy z PAN, określenie, z którego kraju pochodzi dany przypadek transmisji i kiedy mogło do niej dojść, możliwe jest dzięki wnikliwemu wywiadowi epidemiologicznemu. Koronawirus obecny w Europie należy do sześciu powszechnie uznanych typów. Podobnie jak w przypadku innych izolatów europejskich, większość polskich próbek należy do typu G.

Badacze podkreślają, że sekwencjonowanie całego materiału genetycznego wirusa pozwala na wykrycie nowych mutacji specyficznych dla populacji, a dostęp do informacji o zmienności szczepów występujących w naszym kraju pozwoli na dostosowanie przyszłych terapii czy szczepionek do specyfiki zakażeń wśród polskiej populacji.