12 lipca 2024

Kto testuje?

Poszczególne państwa różnie sobie radzą z wykrywaniem osób zainfekowanych SARS-CoV-2, przez co oficjalne dane na temat liczby zakażeń są niedoszacowane.

Foto: pixabay.com

W wielu krajach wciąż wykonuje się zbyt mało testów na obecność koronawirusa, a właśnie testowanie na szeroką skalę, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, może pokazać realną skalę pandemii i mieć duże znaczenie w jej opanowaniu.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers1 do 25 kwietnia najwięcej, bo ponad 5 mln testów, wykonało USA. Nieco ponad 2,7 mln próbek przetestowała Rosja, ok. 2 mln – Niemcy. Analizując liczbę zrobionych testów w przeliczeniu na milion mieszkańców, to najlepiej w tej statystyce wypadły Wyspy Owcze i Islandia.

Na trzecim miejscu znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie (103 tys. / 1 mln populacji), które w ostatnim czasie rozpoczęły program testowania każdego pasażera wchodzącego na pokład krajowych linii lotniczych. W granicach 60 tys. testów na milion mieszkańców wykonano m.in. w Bahrajnie, na Malcie, w Luksemburgu i San Marino, a ok. 35 tys. – na Litwie, w Izraelu i Estonii.

W granicach 25-30 tys. testów na milion mieszkańców zrobiono do 25 kwietnia m.in. w Portugalii, Norwegii, Katarze, Szwajcarii, we Włoszech, w Niemczech, Austrii i na Łotwie, a prawie 20 tys. – w Singapurze, Hiszpanii, Czechach, Hong Kongu czy Australii. Polska uzyskała w tym czasie wynik ok. 7 tys. testów na milion mieszkańców – na podobnym poziomie testowały Francja, Chorwacja i Rumunia. Co ciekawe, o wiele lepiej wypadła Białoruś (14,7 tys. / 1 mln mieszkańców) i Słowacja (12,1 tys.).

Niepokoją dane pochodzące z Brazylii – w tym piątym pod względem liczby ludności kraju na świecie, w którym dotychczas stwierdzono 60 tys. zakażeń, wykonano tylko 1,3 tys. testów na milion mieszkańców. Wynik niewiele ponad 1,9 tys. testów na milion mieszkańców osiągnęła Ukraina (ponad 8 tys. potwierdzonych zakażonych i 83,5 tys. testów ogółem).

W Indiach, gdzie żyje ponad miliard osób, do 25 kwietnia zrobiono tylko 420 testów na milion mieszkańców (26 tys. zakażeń, 580 tys. testów ogółem), a w Indonezji, która jest czwartym krajem na świecie pod względem liczby ludności – ledwie 248 (prawie 68 tys. testów ogółem, 8,6 tys. zakażeń). Z kolei Chiny w ogóle nie podają informacji na temat liczby wykonywanych testów na obecność SARS-CoV-2.

1 Statystyki światowe podawane w czasie rzeczywistym. Dane tam przedstawiane pochodzą od rządów oraz renomowanych organizacji.