16 lipca 2024

Kwestia czasu. Rak nie poczeka na koniec epidemii

– W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór – apeluje prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Foto: pixabay.com

Rusza kampania edukacyjna skierowana do wszystkich osób potencjalnie zagrożonych nowotworem. Hashtag kampanii to #rakniepoczekanakoniecepidemii.

Jej pomysłodawcy pragną zwrócić uwagę na wczesne, niepokojące objawy najczęstszych nowotworów, zachęcić do nielekceważenia ich, zmotywować do pokonania obaw spowodowanych lękiem przed zarażeniem koronawirusem i zmobilizować do jak najszybszego kontaktu z lekarzem w celu wykluczenia nowotworu lub, w przypadku jego rozpoznania, rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Eksperci Polskiej Ligi Walki z Rakiem nie mają wątpliwości, że rak jest groźniejszy niż koronawirus. – Podczas lockdownu znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów. Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku. Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne – zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Dlatego apeluję do wszystkich – bądźcie czujni, nie bagatelizujcie niepokojących objawów – mówi prof. Jacek Jassem.

Według obecnych prognoz koronawirus jeszcze długo będzie nam towarzyszył, a z ulgą odetchniemy dopiero wtedy, gdy opracowana zostanie skuteczna szczepionka. Oznacza to, że musimy nauczyć się żyć ze świadomością potencjalnego zagrożenia koronawirusem, jednocześnie uwzględniając ryzyko zachorowania na inne choroby, które mogą być dużo poważniejsze w skutkach. Pandemia COVID-19 nie ograniczyła występowania innych poważnych chorób. Z powodu pandemii zmarło dotychczas w Polsce ponad 1900 osób, co odpowiada liczbie zgonów z powodu nowotworów w ciągu kilku dni.

Aby podnieść świadomość zagrożenia wynikającego z przeoczenia wczesnych objawów choroby nowotworowej i zminimalizować skutki opóźnienia rozpoznania choroby, organizatorzy kampanii stworzyli katalog najczęstszych, niepokojących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, a często, zwłaszcza w dobie COVID-19, bywają lekceważone. W ramach kampanii edukacyjnej powstało 15 infografik ilustrujących objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się rak płuca, rak piersi, nowotwory układu pokarmowego, nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, nowotwory skóry, nowotwory ginekologiczne, nowotwory układu moczowo-płciowego i nowotwory hematologiczne. Materiały są udostępnione m.in. w mediach społecznościowych Polskiej Ligi Walki z Rakiem.