16 lipca 2024

Lek wspomagający leczenie koronawirusa produkowany jest w Polsce

Polska firma, która wytwarza lek wspomagający leczenie koronawirusa, zapewnia, że priorytetowo traktuje polskich pacjentów, mimo że zainteresowanie nim przejawia wiele krajów.

Foto: pixabay.com

Produkt leczniczy Arechin to lek wydawany na receptę. Jego substancją czynną jest fosforan chlorochiny.

Dotychczas Arechin był stosowany głównie we wskazaniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz jako lek przeciwmalaryczny.

Obecnie uzyskał nowe wskazanie terapeutyczne jako leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami m.in. SARS-CoV2. Nic dziwnego, że w ciągu ostatniego miesiąca jego sprzedaż do aptek w naszym kraju znacząco wzrosła z powodu doniesień naukowych o skuteczności stosowania chlorochiny w leczeniu Covid-19.

„W związku z tym podjęliśmy decyzję o zabezpieczeniu leku na potrzeby najbardziej potrzebujących pacjentów w Polsce. Produkt został przekazany do Agencji Rezerw Materiałowych i jest dystrybuowany do szpitali zgodnie z dyspozycją ministra zdrowia” – informuje na swojej stronie internetowej polska firma Adamed, która jest jego jedynym producentem w naszym kraju.

Arechin wytwarzany jest od dawna w zakładach w Pabianicach. Chcąc sprostać bieżącym potrzebom epidemiologicznym w kraju i zapewnić dostępność dla pacjentów, którzy przyjmują ten lek w innych wskazaniach, firma uruchomiła dodatkową produkcję, a praca odbywa się w trybie trzyzmianowym.

„Dla nas wartością szczególnie cenną jest życie i zdrowie Polaków, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby kolejne partie produktu dostarczyć jak najszybciej do jak największej liczby pacjentów. Staramy się, aby kolejne partie leku trafiły na rynek do końca marca br. Mamy także liczne zapytania z wielu krajów z zagranicy, jednak obecnie naszym priorytetem jest dostarczenie leku dla polskich pacjentów” – tłumaczy firma Adamed.

Adamed jest rodzinną firmą farmaceutyczno-biotechnologiczną o 100 proc. kapitale polskim, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Obecnie prowadzi sprzedaż na 70 rynkach świata. Firma zatrudnia prawie 2,2 tys. osób w 9 krajach.