15 lipca 2024

Lekarskie pojedynki na wietrze

Siatkówka plażowa należy do dyscyplin w dużym stopniu uzależnionych od warunków pogodowych. Miejscem zawodów od samego początku jest plaża w Niechorzu, w tym roku pełna słońca i wakacyjnej temperatury, zachęcającej do kąpieli w Bałtyku.

Foto: arch. prywatne

Jedynym mankamentem był dla zawodników silny wiatr wymagający dużych siatkarskich umiejętności.

O medale walczono w 5 kategoriach. Wśród kobiet złoto zdobyły Sylwia Bulanda i Patrycja Bubak-Gamza, srebro przypadło Katarzynie Żak-Jasińskiej i Romie Faron, a brąz Annie Janek i Małgorzacie Czechowskiej. W kategorii mixt złoto zdobyła Natalia i Adam Kurpik, srebro Patrycja Bubak-Gamza i Paweł Mihailovic, a brąz Alicja i Mateusz Patkowscy.

W prestiżowej kategorii open mistrzami zostali Adam Kurpik i Artur Kosarzycki pokonując w finale Michała Włodarczyka i Pawła Mihailovica, a brąz zdobyli Michał Leśnikowski z Rafałem Pustelnikiem, którzy wygrali kategorię + 45 przed Krzysztofem Sidorowiczem i Bartoszem Ruszkowskim. Brąz trafił do Macieja Lewandowskiego i Tomasza Wawrzaka. W debiutującej kategorii 60+ złoto zdobyli Marek Druch i Wiesław Koper, srebro Andrzej Loranc i Krzysztof Makuch, a brąz Dariusz Adamczyk i Aleksander Wróblewski.

Sportowcy mieli do dyspozycji 6 profesjonalnych boisk, na których wcześniej trenowali uczestnicy Akademii Mistrzów Piłki Siatkowej, wśród których od początku biorą udział lekarskie rodziny pod okiem czołowych polskich siatkarzy Daniela Plińskiego, Marcina Wiki i Damiana Lisieckiego. Profesjonalna organizacja i sędziowanie zawodów po wodzą Łukasza Przybylskiego, poparta niezwykła ambicją i wysokim poziomem sportowym uczestników borykających się z silnym wiatrem, może być przykładem siły lekarskiego sportu.

Mistrzostwa w Niechorzu są uznawane od lat za najbardziej rodzinną imprezę sportową, gdzie rywalizują razem wielopokoleniowe rodziny. To doskonała forma integracji naszego środowiska poparta gościnnością Dworku Prawdzic – oficjalnego miejsca zawodów oraz spotkań towarzyskich. Ale największe słowa uznania należą się organizatorom, niestrudzonemu inicjatorowi mistrzostw nestorowi lekarskiego sportu Maciejowi Mrożewskiemu, oraz pełnemu zaangażowania Cezarowi Sierantowi, którzy mimo przeszkód zorganizowali zawody na najwyższym poziomie.

Krzysztof Makuch