27 maja 2024

Lekarza trzeba odwiedzać. Będzie program odbudowy zdrowia Polaków

Przygotowaliśmy program odbudowy zdrowia Polaków. Będzie prawdopodobnie inicjowany od początku stycznia 2021 r., ale mamy gotowe jego fundamentalne założenia – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Foto: MZ

– Hasło „zostań w domu” nie dotyczy kontynuacji leczenia. Lekarza trzeba odwiedzać – powiedział 18 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, w czasie której zapowiedział powstanie „programu odbudowy zdrowia Polaków”.

– Po pierwsze, powstanie program dla osób powyżej 40 lat, które w tym wieku wpadają w ryzyko pewnych zachorowań – podkreślił w środę minister zdrowia, dodając, że chodzi o dokonanie „oceny postcovidowego stanu zdrowia”.

Po drugie, mają zostać zniesione limity w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w celu „zwiększenia dostępu do specjalistów”. Padła również zapowiedź rozbudowy sieci onkologicznej, a na jej wzór ma powstać sieć opieki kardiologicznej.

Ostatnim elementem programu będzie zdrowie psychiczne. – Pandemia ma ogromne skutki dla zdrowia psychicznego Polaków. Czas izolacji, odosobnienia, ograniczenia kontaktów źle się odbija szczególnie na młodzieży. Model lecznictwa zmieni się na poziomie powiatowym, wcześniej był oparty na hospitalizacji, teraz odchodzimy od niego na rzecz opieki środowiskowej – powiedział minister zdrowia.

– Wszystko to ma na celu odbudowanie zdrowia Polaków po pandemii koronawirusa – podsumował Adam Niedzielski. – System ochrony zdrowia nie może być sparaliżowany epidemią – powiedział prof. Bolesław Samoliński w czasie konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia. Jak dodał, rozbudowa systemu covidowego nie może się odbywać kosztem systemu niecovidowego.