19 lipca 2024

Lekarze poeci i fotograficy

Rozstrzygnięto 9. Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Lekarzy i Studentów Medycyny. Uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się 14 grudnia w unikatowej Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej w siedzibie Lubelskiej Izby Lekarskiej.

Foto: Marek Stankiewicz

Do konkursu zgłoszono aż 274 prac, które wnikliwie oceniło jury pod przewodnictwem wybitnych artystów fotografików oraz lekarzy pasjonatów sztuki.

Grand Prix konkursu przypadło prof. med. Maciejowi Wójcikowi, kardiologowi z Lublina, który owładnięty miłością do fotografii analogowej, krążąc po antypodach, tworzy niezwykłe obrazy naszej planety, tym razem z Islandii. Twórczość fotograficzna prof. Wójcika była już wielokrotnie doceniona w otwartych krajowych i międzynarodowych konkursach.

W poszczególnych kategoriach tematycznych nagrody wręczono: Renacie Pędrak, Jerzemu Ratajskiemu, Katarzynie Stor, Adamowi Cukrowskiemu, Janowi Furmanowi i  Iwonie Leśniewskie, a także studentce medycyny Marcie Piotrowskiej.

Lubelskiej gali towarzyszyło rozdanie nagród dla laureatów 4. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Lekarze Dzieciom”. Nagrodzono zarówno prozę i poezję. Nagrody odebrali: Katarzyna Warda z Lublina za utwór „Oskar i pracownia mikstur”. Pierwszą nagrodę w kategorii wiersz otrzymał dr Jan Stanisław Kamyk Kamieński z Kraśnika za utwór „Nasz Dom”.

Warto przyjrzeć się i zachwycić się artystycznymi dziełami lekarzy w lubelskim Klubie Lekarza codziennie, za wyjątkiem weekendu, w godz. 9:00-16:00. Więcej na www.kultura.oil.lublin.pl.

Marek Stankiewicz