19 maja 2024

Lekarze powinni mieć stałą możliwość zaszczepienia się

Prezes NRL zaapelował do ministra zdrowia o niezwłoczną modyfikację Narodowego Programu Szczepień i przyznanie pracownikom sektora ochrony zdrowia możliwości szczepienia w każdym etapie jego realizacji.

Foto: pixabay.com

„Powodem jest sytuacja lekarzy, którzy nie mogą obecnie poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19 z uwagi na występujące przeciwwskazania do podania szczepionki, w szczególności takie jak ciąża lub karmienie piersią, a którzy chcieliby poddać się szczepieniu natychmiast po ustaniu tych okoliczności” – wyjaśnia NIL na swojej stronie internetowej.

Z docierających do samorządu lekarskiego sygnałów wynika, że tacy lekarze otrzymują informację, że w przypadku nieskorzystania z możliwości szczepienia w ramach etapu 0, będą mogli się zaszczepić dopiero w ramach etapu 3. Takie rozwiązanie zmuszałoby tych lekarzy, w przypadku wcześniejszego powrotu do pracy zawodowej, do wykonywania obowiązków bez zapewnienia im ochrony w postaci szczepionki.

W opinii prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyi pracownicy sektora ochrony zdrowia powinni mieć możliwość zaszczepienia się w każdym etapie Narodowego Programu Szczepień. „Zwłaszcza, gdy dotyczy to osób, które nie mogły zaszczepić się w ramach etapu 0 z uwagi na występujące w okresie jego realizacji przeciwwskazania” – wskazuje NIL.