13 czerwca 2024

Lekarze walczyli w mistrzostwach jiu-jitsu

12 maja w Hali Wielofunkcyjnej AWF we Wrocławiu, przy wspaniałej atmosferze stworzonej przez kibiców i zawodników, odbyły się I Mistrzostwa Brazylijskiego Jiu-Jitsu we Wrocławiu.

Oszczędzając googlowania od razu odpowiemy, czym jest ten sport – jest to sztuka walki należąca do kategorii sportów chwytanych, czyli takich, w których nie uderza się przeciwnika (jak w boksie), tylko stosuje się chwyty, jak w judo i zapasach.

W BJJ celem jest poddanie przeciwnika, czyli zmuszenie go, żeby się poddał przez założenie mu dźwigni lub duszenia – walka zaczyna się w stójce, po czym przenosi się do parteru, w którym przeciwnicy starają się przejść do coraz bardziej dominujących pozycji – pozycja na górze nie zawsze jednak jest dominująca (jak w zapasach)!

Na zawody zgłosiło się 23 zawodników, Wrocław gościł koleżanki i kolegów z m.in. Warszawy, Łodzi, Szczecina, Lublina, Kołobrzegu, Suwałk. Walki odbyły się w 5 kategoriach – Lekarze Elita (pasy od purpurowego), Lekarze Niebieskie (białe i niebieskie pasy), Kobiety, Studenci i Open, w której mogli brać udział wszyscy zawodnicy.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Lekarze Elita:

 1. Janus Grzegorz
 2. Niejodek Łukasz
 3. Ciaś Jarosław
 4. Górka Mateusz

Kobiety:

 1. Chodyra Anna
 2. Folga Katarzyna

Lekarze Niebieskie:

 1. Murawko Krzysztof
 2. Krasieńko Paweł
 3. Konturski Paweł
 4. Swoboda Igor

Studenci:

 1. Mnatsakanyan-Nowak Norbert
 2. Arabik Marcin
 3. Parafińczuk Krzysztof
 4. Jastrząb Julian

Open:

 1. Górka Mateusz

Impreza była współfinansowana przez Dolnośląską Izbę Lekarską, napisały o niej „Gazeta Lekarska”, UM Wrocław oraz prasa branżowa: Chytamy.pl i BJJ Fanatics, część nagród w postaci koszulek ufundowały firmy. Wydarzenie spotkało się z dużą aprobatą zawodników, kibiców i trenerów, którzy zapewniają chęć udziału w kolejnych edycjach zawodów.

Michał Głuszek, lekarz
Iwo Jarosz, student UM Wrocław
(organizatorzy)