12 lipca 2024

Lekarzu, zgłoś nieprawidłowości w związku z koronawirusem do NFZ

NFZ udostępnił numer telefonu, pod którym m.in. lekarze mogą zgłosić informacje o nieprawidłowościach związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Foto: pixabay.com

To odpowiedź na apel lekarzy, którzy sygnalizowali przypadki niestosowania obowiązujących procedur w podmiotach leczniczych.

Pomysł – jak wyjaśnia NFZ – został zrealizowany w wyniku współpracy z Naczelną Izbą Lekarską oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Od 2 kwietnia pod numerem (22) 574 99 03, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00, lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni mogą zgłaszać sygnały dotyczące nieprawidłowości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. „Wszystkie zgłoszenia będą analizowane i wyjaśniane w ścisłej współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia” – zapewnia NFZ.

Przypominamy, że od końca lutego działa specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ pracuje całodobowo, siedem dni w tygodniu, pod numerem telefonu 800 190 590. W związku z trwającą pandemią konsultanci odbierają nawet kilka tysięcy połączeń dziennie w związku z koronawirusem.