16 lipca 2024

List solidarności do lekarzy na Białorusi

„W imieniu swoim, a także całego środowiska lekarskiego w Polsce, chciałbym – w tych niezwykle trudnych chwilach – zapewnić o naszym wsparciu dla Waszej odważnej walki o demokrację” – pisze prezes NRL Andrzej Matyja w liście solidarności do lekarzy na Białorusi.

Mińsk. Foto: pixabay.com

„Wyrażamy głęboką nadzieję, że ten czas będzie dla Was przełomowy i przyniesie upragnione zwycięstwo w walce o słuszne prawa, sprawiedliwość i praworządność” – napisał prezes NRL, dodając, że z głębokim oburzeniem przyjmuje informacje o szykanach, pobiciach i torturach.

„Bezwzględnie potępiamy użycie siły i terroru wobec protestujących. Jesteśmy pod wrażaniem Waszego poświęcenia w niesieniu pomocy rannym i poszkodowanym w wyniku represji i przemocy. Łączymy się z Wami myślami i sercem. Wielu z nas doskonale pamięta podobne przeżycia i emocje Polskiego Sierpnia sprzed czterech dekad. Wiemy, jak wiele znaczy ludzka solidarność. Zapewniamy o niej Was jako Kolegów Lekarzy – i wszystkich Waszych Rodaków, obywateli bliskiego nam kraju” – napisał prezes NRL. „Przesyłamy wyrazy braterskiej solidarności i wsparcia dla Waszych dążeń do zmiany i poszanowania należnych Wam praw. Żywie Biełaruś!” – kończy list prof. Andrzej Matyja.