22 kwietnia 2024

Łódź zdała egzamin. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Futsalu

W dniach 16-17 marca 2024 r. w hali Centrum Sportu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyły Mistrzostwa Polski Lekarzy w Futsalu. Jest to kolejna odsłona zmagań lekarskich w piłce nożnej, tym razem jej halowej odmianie, na profesjonalnych zasadach FIFA, z profesjonalnym sędziami z Ekstraklasy i 1 Ligi Futsalu.

Fot. Adam Chmielecki, Jakub Kleszowski

Gościem specjalnym był Tomasz Marciniak – sędzia piłkarski, obecnie Fortuna 1 Ligi, a prywatnie brat Szymona – który niestety z przyczyn służbowych nie mógł dotrzeć na mecz finałowy.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z Okręgową Izbą Lekarska w Łodzi, a także z Naczelna Izbą Lekarską, a honorowy patronat nad mistrzostwami objął JM rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Radzisław Kordek.

Oficjalnego otwarcia Mistrzostw Polski Lekarzy w Futsalu dokonali Prorektor do spraw Rozwoju Uczelni prof. Dariusz Nowak, Przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi dr Ryszard Golański, przedstawiciel Komisji Sportu Naczelnej Izby Lekarskiej dr Jakub Kosikowski, a także współorganizator turnieju dr Jakub Kleszowski.

Podczas otwarcia zawodnicy i kibice wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Medycznego, a także hymnu Łodzi – „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki. Zmagania sportowe nie mogłyby się odbyć bez współpracy z partnerami mistrzostw, którzy ufundowali nagrody a także wspomagali zawodników podczas gry.

Byli nimi ESSE dla Zdrowia, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. (producent wody mineralnej Buskowianka Zdrój), firmy Activlab Pharma, Biovico oraz Valentis Polska. W trakcie trwania turnieju prowadzona była także zbiórka charytatywna na leczenie i rehabilitację Julka – synka jednego z zawodników. 

Pierwszy dzień to rozgrywki grupowe, które wyłoniły drużyny kwalifikujących się do fazy play-off następnego dnia. W drugim dniu turnieju do fazy pucharowej przystąpiło 8 drużyn. W ćwierćfinałach nie brakowało emocji, męskiego twardego futsalu, zawodnicy nie odstawili nogi. Nie obyło się bez fauli i czerwonych kartek.

O wysokim i wyrównanym poziomie półfinałów świadczą wyniki. OIL Gdańsk pokonał 1:0 drużynę KPPMK, po bramce w ostatniej minucie spotkania, a drużyna Wojskowej Izby Lekarskiej po bezbramkowym remisie pokonała po rzutach karnych drużynę Niedźwiadków 3:0.

Mecz o 3 miejsce to również karuzela emocji – po świetnym początku i prowadzeniu 2:0 przez Niedźwiadki, końcówka należała do ekipy KPPMK, która dzięki determinacji wyrównała na 2:2 i doprowadziła do rzutów karnych, zakończonych zwycięstwem KPPMK 5:4.

Finał mimo, że bezbramkowy też był emocjonujący, obie drużyny mogły przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, lecz i tym razem napięcie rosło do końca i zakończyło się rzutami karnym, w których ponownie lepsi okazali się zawodnicy Wojskowej Izby Lekarskiej, wygrywając 4:2 z OIL Gdańsk i tym samym zdobywając złote medale oraz pierwszy tytuł Mistrzostw Polski Lekarzy w Futsalu.

Srebrny medal dla drużyny Okręgowej Izby Lekarskiej z Gdańska, brązowy dla KPPMK. Królem strzelców został zawodnik OIL Gdańsk – Aliaksandr Haiduk, najlepszym bramkarzem Patryk Mejza z WIL, a MVP turnieju Tomasz Sobolewski z KPPMK.

Skład zwycięskiej drużyny: Bartosz Konecki, Tomasz Konecki, Adrian Marczyk, Patryk Sochań, Bartek Dobrowolski, Michał Saganek, Marcin Wiśniewski, Patryk Mejza, Jakub Szwed, Maciej Świercz, Wiktor Szymak, Miłosz Buszkiewicz, Radosław Muczyński, Marcin Sobótka, Michał Majsner, Antoni Kwiatkowski.

Mistrzostwa Polski Lekarzy w Futsalu spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. Mimo iż była to pierwsza edycja turnieju uczestniczyło w niej 11 drużyn z ponad 130 zawodnikami z całej Polski. Miejmy nadzieję, że impreza na stałe zagości w kalendarzu futsalowo-piłkarskich zmagań lekarzy.

Szczególne podziękowania dla Adama Chmieleckiego, wieloletniego trenera sekcji piłki nożnej AZS UMED Łódź i nauczyciela Studium Wychowania Fizycznego UMED oraz Michała Chmieleckiego za współorganizację Mistrzostw Polski Lekarzy w Futsalu.

Do zobaczenia za rok!

Adam Chmielecki, Jakub Kleszowski