13 czerwca 2024

Małopolska: nawałnica zniszczyła szpital

Nocne oberwanie chmury zalało szpital w miejscowości Szczyrzyc w gminie Jodłownik (woj. małopolskie). Kilkudziesięciu pacjentów przygotowywało się do ewakuacji do pobliskiej placówki w Limanowej, ale ostatecznie udało się tego uniknąć. Pracownicy szpitala ratowali jednak sprzęt medyczny i komputery.

Foto: Marta Jakubiak

Obecnie sytuacja wraca powoli do normy – straż pożarna wypompowuje wodę z piwnicy i parteru budynku oraz oczyszczany jest dojazd do placówki. Szczyrzycki szpital nie jest jedynym miejscem, które stanęło na drodze niszczącego żywiołu w powiatach myślenickim i limanowskim (zalane są m.in. okoliczne drogi). Na szczęście nie ma zagrożenia epidemiologicznego.

Szpital w Szczyrzycu, działający od kilkunastu lat pod wezwaniem św. Jana Jerozolimskiego, posiada honorowy patronat Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Placówka ma zawarty kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie pacjentów w Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz udzielanie pomocy chorym w izbie przyjęć i w poradniach specjalistycznych.