24 kwietnia 2024

Medycy a szczepienia przeciwko COVID-19

Personel medyczny będzie szczepiony przeciwko COVID-19 bezpłatnie i, co najważniejsze, w pierwszej kolejności – zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Konferencja nt. Narodowego Programu Szczepień. Foto: Krystian Maj/KPRM

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 ogłoszony przez rząd informuje m.in. kto będzie mógł się zaszczepić w pierwszej kolejności, jak będzie przebiegał proces szczepienia i jak będzie wyglądała dystrybucja szczepionek.

Proces szczepień przeciwko COVID-19 będzie przebiegać etapowo. Pracownicy ochrony zdrowia – w oparciu o ocenę ryzyka zakażenia, poważnego zachorowania, a także śmierci oraz włączając ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji – mają być szczepieni w pierwszej kolejności.

Szczepienia pracowników ochrony zdrowia realizowane mają być w szpitalach realizujących świadczenia opieki zdrowotnej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej oraz podmiotach leczniczych nienależących do tego sieci.

Personel pracujący poza tymi placówkami będzie mógł zgłosić się na szczepienie do wybranego szpitala należącego do sieci szpitali bądź zaszczepić się w dowolnym punkcie szczepień zarejestrowanym przez NFZ w ramach otwartego naboru. Resort zdrowia zaznacza, że szczepienia w otwartych punktach będą realizowane z przesunięciem czasowym około trzech tygodni w stosunku do szpitali należących do PSZ.