27 maja 2024

Medycyna i mumie w starożytnym Egipcie

Muzeum Historii Medycyny zaprasza na wykład prof. dr. hab. Andrzeja Niwińskiego pt. „Medycyna i mumie w starożytnym Egipcie”.

Foto: pixabay.com

To druga z serii dziesięciu prelekcji realizowanych w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”. Wykład odbędzie się w formie online 17 grudnia o godzinie 17.00 pod adresem https://zoom.us/j/97952855454?pwd=K2VKeUJGSEZLUDdzVTFYMFd0bTY1UT09.

Ze względów technicznych liczba wejść na platformę ograniczona jest do 250. O uczestnictwie w wydarzeniu decyduje pierwszeństwo połączenia ze wskazanym adresem. Wykład zostanie nagrany i udostępniony na witrynie www.teatranatomiczny.wum.edu.pl.

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną źródła obecnej wiedzy o staroegipskiej medycynie i lekarzach. Dowiecie się wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć o mumiach znad Nilu: poznacie metody mumifikacji, sens balsamowania zwłok z punktu widzenia religii staroegipskiej, wreszcie historię rozpowszechniania się wiedzy o mumiach w Europie.

Prof. Andrzej Niwiński jest wybitnym polskim archeologiem, specjalistą w dziedzinie ikonografii religijnej i mitologicznej okresu XXI-XXII dynastii, wieloletnim kierownikiem Misji Skalnej w Hatszepsut oraz założycielem i prezesem Stowarzyszenia Miłośników Egiptu HERHOR. Wykład organizowany jest w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”, dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.