16 lipca 2024

Miliony zgonów z powodu otyłości

Miliony zgonów z powodu otyłości

Ponad 90 mln ludzi z krajów OECD, G20 i UE28 umrze przedwcześnie w ciągu najbliższych 30 lat z powodu chorób związanych z otyłością, a oczekiwana długość życia w tym czasie zmniejszy się średnio o 3 lata – tak wynika z raportu OECD opublikowanego w październiku („The Heavy Burden of Obesity – The Economics of Prevention”).

Foto: pixabay.com

Już teraz sytuacja jest bardzo poważna, a problem ciągle narasta. Obecnie prawie 60 proc. osób z państw należących do OECD ma nadwagę, z czego jedna czwarta jest otyła (w 2010 r. otyli stanowili 21 proc.).

Z kolei związane z nadwagą choroby implikują ogromne wydatki. Kraje OECD już wydają 8,4 proc. swoich budżetów przeznaczanych na opiekę zdrowotną na leczenie osób cierpiących na schorzenia powiązane z otyłością.

Autorzy raportu informują, że w przeciwdziałaniu epidemii otyłości może pomóc m.in. lepsze opisywanie produktów żywnościowych i wprowadzenie obostrzeń związanych z reklamowaniem niezdrowego jedzenia dla dzieci. Szacują także, że zmniejszenie o 20 proc. kaloryczności niezdrowych przekąsek, takich jak chipsy czy słodycze, zredukowałoby o ponad milion rocznie liczbę zachorowań na choroby przewlekłe. Podkreślają także, że każdy dolar wydany na prewencję otyłości generuje korzyści w postaci aż 6 dolarów.