16 lipca 2024

Minister Łukasz Szumowski odchodzi. Prof. Andrzej Matyja komentuje

– Ta dymisja jest ogromnym zaskoczeniem w tak trudnym czasie, w jakim znaleźliśmy się wszyscy, mówię o pacjentach, lekarzach, pracownikach ochrony zdrowia – w ten sposób prezes NRL prof. Andrzej Matyja mówi o złożeniu rezygnacji z funkcji ministra zdrowia przez prof. Łukasza Szumowskiego.

Prof. Łukasz Szumowski. Foto: MZ

– Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Nigdzie nie znikam, pozostaję posłem i pozostaję w przestrzeni publicznej – powiedział we wtorek 18 sierpnia prof. Łukasz Szumowski w czasie konferencji prasowej. O kulisach decyzji ministra szerzej piszemy TUTAJ.

– Odpowiedzialny za ochronę zdrowia minister rezygnuje, nie podając konkretnych powodów. Od początku, kiedy zostałem prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, a profesor Łukasz Szumowski ministrem, pokładałem olbrzymie nadzieje, że autorytet w ochronie zdrowia, jakim cieszył się profesor kardiologii, ułatwi nam współpracę i podejmowanie przez resort decyzji wynikających z doświadczenia zawodowego środowiska lekarskiego dla dobra naszych chorych. Ta współpraca w początkowym okresie układała się bardzo dobrze. Częste wizyty ministra Szumowskiego w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej, moje osobiste i członków Prezydium NRL w siedzibie ministerstwa były wpisane w kalendarium do pewnego momentu – mówi prezes NRL prof. Andrzej Matyja.

Jak dodaje, sytuacja zmieniła się wraz z wybuchem pandemii COVID-19. – Optymizm zniknął w momencie, kiedy zaczęliśmy krytycznie oceniać sytuację w ochronie zdrowia w związku z epidemią. Ubolewam nad tym, że od marca, czyli od momentu rozpoczęcia epidemii, minister Szumowski nie miał kontaktu z samorządem lekarskim. Nie uważał nas za ekspertów. Nie byliśmy słuchani. My nigdy nie twierdziliśmy, że mamy monopol na wiedzę i tylko nasze opinie są najlepsze. My po prostu staraliśmy się przekazywać ministrowi nasze doświadczenia, które zbieraliśmy i zbieramy, będąc na pierwszej linii frontu i najbliżej pacjenta. Bez wsłuchania się w głos środowiska lekarskiego nigdy nie będzie prawidłowo funkcjonował system ochrony zdrowia w naszym kraju – podkreśla prof. Andrzej Matyja.