13 czerwca 2024

Minister Niedzielski podał się do dymisji. Znamy następcę

– Dzisiaj rano, podczas rozmowy z ministrem Adamem Niedzielskim, podjąłem decyzję o przyjęciu jego rezygnacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek 8 sierpnia 2023 r. Niedzielski stał na czele resortu zdrowia przez trzy lata (od końca sierpnia 2020 r.).

Adam Niedzielski. Foto: twitter.com/MZ_GOV_PL

– Jednocześnie postanowiłem zaproponować tę funkcję pani poseł Katarzynie Sójce, która (…) zna służbę zdrowia od podszewki – dodał szef rządu.

Premier podkreślił, że Katarzyna Sójka posiada kilkunastoletnie doświadczenie w wykonaniu zawodu lekarza, jest aktywnym członkiem sejmowej Komisji Zdrowia, a jej „doświadczenie i empatia” stanowi gwarancję kontynuowania tego, „co najważniejsze i najlepsze”.

– Chcę podziękować panu ministrowi Adamowi Niedzielskiemu, ponieważ podjął się tej arcytrudnej funkcji w momencie, kiedy wybuchła pandemia. To był bardzo trudny czas, kiedy skomplikowane zadania, których nikt wcześniej nie testował, musiały być wykonywane – powiedział premier.

Dymisja Adama Niedzielskiego stanowi pokłosie podania do publicznej wiadomości tego, jakie leki przepisał sobie jeden z krytykujących go lekarzy. W tej sprawie, także w dniu dzisiejszym, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski skierował wnioski do prokuratury, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta.

W zawiadomieniu do prokuratury o możliwości popełnieniu przestępstwa prezes NRL podkreślił, że szef resortu zdrowia bezprawnie ujawnił i wykorzystał informację, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, a jednocześnie – jako funkcjonariusz publiczny – przekroczył swoje uprawnienia, działając zarówno na szkodę interesu prywatnego, jak i publicznego.

– W sferze interesu publicznego ucierpiało w szczególności zaufanie obywateli do instytucji państwowej, jaką jest Ministerstwo Zdrowia. W konsekwencji, wypełnienie przez Adama Niedzielskiego znamion czynu zabronionego skutkowało, w sposób nieodwracalny, pogwałceniem zasad demokratycznego państwa prawa i naruszeniem norm prawnych – ocenił prezes Łukasz Jankowski.