21 maja 2024

Minister zdrowia: trzecia fala się rozpędza, rośnie obłożenie szpitali

– Trzecia fala się rozpędza – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział zmianę w przepisach dotyczących nakazu zakrywania nosa i ust – przyłbice, szaliki czy kominy nie będą mogły zastępować maseczek.

Konferencja ministra zdrowia. Foto: Twitter/MZ

– Widzimy wzrost liczby nowych zakażeń. Liczba zakażeń wzrasta obecnie o 20-30 proc. co tydzień. Średnia dzienna liczba nowych przypadków osiągnęła już 8 tys. przypadków, a jeszcze tydzień temu było 6 tys. przypadków – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej.

– Obserwujemy wzrost obłożenia łóżek dla pacjentów z COVID-19 – mówił minister zdrowia. Jak dodał, w ostatnim tygodniu ich obłożenie wzrosło o ponad 1200, podczas gdy przed dłuższy czas z tygodnia na tydzień obserwowano spadki nawet o 1000 łóżek. Minister Adam Niedzielski zwrócił również uwagę na niepokojący trend wzrostu udziału mutacji brytyjskiej w liczbie badanych próbek w Polsce. – W styczniu jej udział był na poziomie 5 proc., teraz wzrósł do ponad 10 proc. – podkreślił.

Szef resortu zdrowia poinformował o dodatkowych zmianach w obostrzeniach, które zaczną obowiązywać już od najbliższej soboty (27 lutego). W całym kraju zostanie wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczek. Dopuszczone mają być wszystkie rodzaje maseczek, także materiałowe, choć rekomendowane są chirurgiczne i „wyższe” (tzn. posiadające specjalne filtry). Chodzi o to, by wyeliminować przypadki zakrywania nosa i ust szalikami, kominami czy przyłbicami.

Minister zdrowia zapowiedział zmiany, które mają objąć tylko mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego. – Wskaźnik nowych zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 45 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a średnia w przeliczeniu w całym kraju to 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Od 27 lutego w tym regionie znów będą zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny, korty tenisowe i wróci nauka zdalna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych – powiedział szef resortu zdrowia.

Ponadto od 27 lutego osoby przyjeżdżające z Czech i Słowacji będą objęte kwarantanną, chyba że są już zaszczepione dwoma dawkami lub posiadają negatywny wynik testu.