12 lipca 2024

„My, solidarni”. Inicjatywa z myślą o medykach (wideo)

Pomóc i wesprzeć wszystkich medycznych pracowników ochrony zdrowia bezpośrednio zaangażowanych w walkę z koronawirusem w okresie pandemii COVID-19 – to cel tworzącej się inicjatywy „My, solidarni”.

Foto: pixabay.com

Pandemia COVID-19 pokazała dużą, choć nie zawsze docenianą rolę medyków w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa.

Praca w dobie pandemii była ryzykowna. Według danych Ministerstwa Zdrowia od wybuchu w Polsce pandemii do początku czerwca zakażenie koronawirusem stwierdzono u ponad 2,4 tys. pracowników ochrony zdrowia, w tym ok. 660 lekarzy oraz ok. 1740 pielęgniarek i położnych.

– Cały personel medyczny jest nawet 40-krotnie bardziej narażony na konsekwencje wynikające z zakażenia koronawirusem niż pozostali obywatele – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja w rozmowie z agencją Newseria.

Jak dodał prezes NRL, wszyscy medycy wykonują zawód z pasją, ale całe środowisko potrzebuje konkretnych działań ze strony rządzących. Chodzi nie tylko o wsparcie moralne, ale przede wszystkim o działania prawne, które by gwarantowały bezpieczne wykonywanie zawodu. – Bezpieczeństwo lekarza i pielęgniarki to bezpieczeństwo naszych pacjentów – podkreśla prof. Andrzej Matyja, który – jak informuje Naczelna Izba Lekarska – został zaproszony do udziału w konsultacjach na temat inicjatywy „My, solidarni”.

Opiera się ona na czterech filarach: administracji rządowej, administracji samorządowej, przedsiębiorstwach i obywatelach. Inicjatywa „My, Solidarni” ma być wzorowana na systemowych rozwiązaniach stosowanych np. wobec weteranów wojennych, a wśród pomysłów na okazanie społecznej solidarności medykom walczącym na pierwszej linii frontu z koronawirusem są m.in. darmowe przejazdy środkami transportu publicznego czy zniżki do instytucji kultury, sportu i rekreacji.

Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ustawy, na mocy której państwowe podmioty będą mogły zaoferować zniżki medykom, np. na stacjach benzynowych czy w instytucjach kultury. Miałaby również powstać baza firm i podmiotów oferujących rabaty i specjalne oferty na swoje towary i usługi.