17 lipca 2024

MZ o szczepieniach przeciw HPV dla 12- i 13-latków

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dziewczęta i chłopcy w wieku 12-13 lat będą objęci bezpłatnymi szczepieniami przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Źródło: twitter.com/MFIPR_GOV_PL

„1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Właśnie podpisałem obwieszczenie w tej sprawie” – przekazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski za pośrednictwem Twittera.

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV) jest odpowiedzialny za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek. Pojawiają się one na błonach śluzowych i skórze. Niebezpieczne są jednak typy o potencjale wywoływania zmian nowotworowych. W wyniku przetrwałego zakażenia może dojść do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia czy gardła.

Większość zakażeń HPV ma charakter bezobjawowy. „U niektórych osób nie dochodzi do samoistnego usunięcia wirusa. Wtedy zakażenie przetrwałe może w kolejnych latach prowadzić do onkogenezy (procesu powstania nowotworu) i wywołać zagrażającą życiu chorobę, np. raka szyjki macicy” – czytamy w portalu szczepienia.info, który powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-Państwowego Instytutu Badawczego.  

W związku z tym, że drogą zakażenia wirusem HPV są głównie kontakty seksualne, szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną. Jak wykazują badania, odpowiedź poszczepienna w wieku nastoletnim jest znacznie lepsza.

Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień przeciw HPV Ministerstwo Zdrowia poda po zakupie szczepionek.