12 kwietnia 2024

Najpierw próchnica, potem cukrzyca

Co czwarty Polak nie potrafi wskazać ani jednej z poważnych chorób będących konsekwencją nieleczonej próchnicy. Jednocześnie niemal połowa badanych przyznaje, że zrezygnowała z wizyty u stomatologa ze względu na lęk, który jej towarzyszy – wynika z raportu „Czego Polacy nie wiedzą o zębach?”*

Foto: Mariusz Tomczak

Nie znamy skutków zaniedbania jamy ustnej. Wśród konsekwencji wynikających z nieleczonej próchnicy 2/3 Polaków wskazało stany zapalne jamy ustnej, a zaledwie 7 proc. cukrzycę i miażdżycę, 11 proc. nowotwory i nadciśnienie, 12 proc. sepsę, a co czwarty stany zapalne uszu, oczu, zatok, choroby przewodu pokarmowego, zapalenie kości oraz serca. Niewiele osób wie, że ząb, który wymaga leczenia kanałowego, jest otwartą raną, przez którą występuje ciągły posiew bakterii do krwi, a to może stać się przyczyną sepsy.

Bardzo silna dentofobia

Stomatolodzy alarmują: nieleczona próchnica może doprowadzić do groźnych chorób. – Próchnica i zła higiena jamy ustnej wywołują stany zapalne, które są przyczyną nowotworów, cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia czy sepsy. Natomiast utrata nawet jednego zęba może wywołać choroby układu pokarmowego, zniekształcenia zgryzu, choroby stawu żuchwowo-skroniowego, które mogą skutkować np. problemami w komunikacji werbalnej – tłumaczy lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik NZOZ Prima-Dent.

Według statystyk ponad 53 proc. dzieci w wieku 1-3 lat ma początki próchnicy, a w wieku 18 lat średnio 12 zębów zarażonych próchnicą oraz cztery usunięte. Winny jest zarówno niski poziom świadomości dbania o zęby oraz higienę jamy ustnej, jak również stres stomatologiczny (dentofobia). O ile w krajach Europy Zachodniej obserwuje się rozwój i wdrażanie promocji zdrowia i profilaktyki chorób jamy ustnej, w Polsce wizyta u lekarza stomatologa wciąż wywołuje lęk, co bardzo często stanowi realną przeszkodę w leczeniu.

Wpłynąć na świadomość

W celu edukacji Polaków na temat radzenia sobie ze stresem stomatologicznym oraz aby zwrócić uwagę społeczną na kwestie związane z higieną jamy ustnej rusza kampania „Lekcja stomatologii”. To inicjatywa mająca pozytywnie wpłynąć na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz redukować stres związany z wizytą u dentysty. Działania przewidziane w ramach kampanii koncentrują się na promocji zdrowia poprzez kreowanie pozytywnych postaw społecznych, które przyczynią się do upowszechnienia profilaktyki chorób jamy ustnej. Kampania jest skierowana do wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem promocji prozdrowotnych zachowań wśród dzieci.

„Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tys. uczniów. Tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów i Burmistrza Dzielnicy Praga Północ oraz patronatem medialnym „Stomatologii Współczesnej” i „Twojego Przeglądu Stomatologicznego”.

mt

* Raport „Czego Polacy nie wiedzą o zębach?” powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie NZOZ Prima-Dent w styczniu 2013 roku. Analizą objęto grupę 512 osób w wieku 25-50 lat.