16 lipca 2024

Niedopuszczalne obciążanie lekarzy kosztami badań. Jest reakcja

Narodowy Fundusz Zdrowia ma przyjrzeć się procederowi zawierania przez placówki kontraktów z lekarzami, obejmujących koszty zlecanych przez nich badań, gdyż może to naruszać przepisy.

Foto: pixabay.com

Sytuację opisała kilka dni temu „Gazeta Prawna”.

Na proceder opisany przez dziennikarzy w placówkach zareagował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, który zwrócił się do lekarzy i lekarzy dentystów z prośbą o informowanie Naczelnej Izby Lekarskiej o takich przypadkach.

Chodzi o zawieranie przez podmioty lecznicze kontraktów z lekarzami skonstruowanych w taki sposób, że kwota wynagrodzenia należnego lekarzowi jest obniżana o koszty zleconych przez niego pacjentom badań. – Wiedza o skali tego zjawiska pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków w tej kwestii – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W mediach społecznościowych sprawę nagłośnił dr Bartosz Fiałek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. „Dziękuję lekarzom za potwierdzające ten proceder umowy i mediom za nagłośnienie tematu. Narodowy Fundusz Zdrowia ustami swojego rzecznika przekazał, że takie zapisy mogą być sprzeczne z powszechnie obowiązującym porządkiem prawnym i powinny być zgłaszane jako podwykonawstwo” – tłumaczy na swoim profilu na Facebooku.