19 maja 2024

Nowe zasady bezpieczeństwa w dobie pandemii. Zobacz tabelę

Zaprezentowanemu kilka dni temu przez rząd planowi działań pod hasłem „100 dni solidarności w walce z COVID-19” mają towarzyszyć nowe zasady bezpieczeństwa.

Foto: Krystian Maj / KPRM

„Nasz plan szeroko omówiliśmy z gronem ekspertów” – wskazuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

KPRM informuje, że nad nowymi rozwiązaniami dyskutowano w ramach posiedzeń Rady Medycznej działającej przy szefie rządu, Gospodarczego Sztabu Kryzysowego i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także prowadzono rozmowy z analitykami i legislatorami Kancelarii Premiera i Rządowego Centrum Legislacji.

W ramach prac przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia),
  • tzw. etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy: czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28 grudnia), co jest to uzależnione od sytuacji epidemicznej,
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję koronawirusa SARS-CoV-2 wśród społeczeństwa).

Jak wyglądają poszczególne zasady bezpieczeństwa w podziale na etapy? Wejdź TUTAJ i zapoznaj się z tabelą przygotowaną przez służby rządu.