20 kwietnia 2024

Nowy szef ERO FDI. Pierwszy raz z Polski!

Podczas sesji plenarnej zaplanowanej w dniach 29-30 kwietnia w Baku (stolica Azerbejdżanu) Anna Lella oficjalnie stanie na czele European Regional Organization of the FDI World Dental Federation (ERO FDI). To będzie pierwsza Polka, a jednocześnie pierwsza kobieta na tym stanowisku.

Stadion Narodowy w Baku
Foto: Kremlin.ru
Wikimedia Commons / CC BY 4.0

ERO FDI to międzynarodowa organizacją lekarsko-dentystyczna, która działa w ramach Światowej Federacji Dentystycznej (FDI). Skupia najważniejsze krajowe organizacje stomatologiczne z Europy należące do FDI. Regularnymi członkami ERO FDI są organizacje z 37 państw (w tym m.in. Naczelna Izba Lekarska).

Dr Anna Lella z ustępującym prezydentem ERO FDI dr. Philippem Rusca i obecnym szefem FDI dr. Patrickiem Hescotem (w przeszłości również przewodniczył ERO)
Foto: archiwum

Objęcie najważniejszej funkcji w ERO FDI przez Annę Lellę nie jest zaskoczeniem – już w 2013 roku na sesji w Poczdamie została wybrana na stanowisko prezesa-elekta. W przeszłości była przewodniczącą grupy roboczej Parity i szefową grupy Relation between dental practitioners and universities. W latach 2010-2013 była sekretarzem generalnym zarządu ERO FDI.

W samorządzie lekarskim Anna Lella była m.in. wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej oraz przewodniczącą Komisji Stomatologicznej NRL. Jej międzynarodowa działalność przyczyniła się do wyboru naszego kraju na miejsce Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI, który odbędzie się w dniach 7-10 września br. w Poznaniu. Dr Lella jest delegatem NRL na obrady Światowego Parlamentu Stomatologicznego FDI, który towarzyszy Kongresowi FDI.