18 maja 2024

Odwrócenie tendencji staje się faktem. Ważny wykres ministra Niedzielskiego

„Odwrócenie tendencji staje się faktem” – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze, komentując wykres ilustrujący liczbę i dynamikę zakażeń koronawirusem.

Foto: Krystian Maj/KPRM

„Dzisiejszy wynik – 5178 nowych zakażeń – jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu. Trend dla tygodniowej stopy wzrostu (średnia ruchoma 7-dniowa) po raz pierwszy od połowy listopada (pomijając anomalie postświąteczną) jest dodatni” – dodał minister zdrowia.

W poniedziałek w czasie konferencji prasowej minister Adam Niedzielski poinformował, że pierwszy raz od wielu tygodni „liczba średnio-dziennych przypadków zakażenia zwiększyła się i jest to zauważalne”. Chodzi o blisko 5 proc. – Mamy systematyczne wzrosty zakażeń. To pokazuje, że ryzyko przyspieszenia epidemii rośnie – podkreślił.

Wczoraj minister zdrowia odniósł się również do sytuacji w Zakopanem, gdzie turyści masowo lekceważyli obostrzenia epidemiczne. Po sobotnich zawodach narciarskich na Wielkiej Krokwi, na Krupówkach było kilka tysięcy turystów. – To, co obserwowaliśmy w weekend w Zakopanem, trudno komentować. Jest to drastyczne zwiększenie rozprzestrzeniania się pandemii – powiedział Adam Niedzielski.

Źródło: twitter.com/a_niedzielski

Jak mówi rzecznik rządu Piotr Müller, decyzje dotyczące obostrzeń obowiązujących po 28 lutego będą zależały od danych epidemicznych. Zaznaczył, że ich ogłoszenia nie należy spodziewać się wcześniej niż w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. – Jesteśmy na najlepszej drodze do tego, żeby zawitała trzecia fala pandemii – powiedział prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19.

We wtorek 16 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5178 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem (najwięcej z województw: mazowieckiego – 824, warmińsko-mazurskiego – 616, pomorskiego – 404, kujawsko-pomorskiego – 384). Z danych resortu wynika, że ostatniej doby w szpitalach zmarło 196 osób chorujących na COVID-19 i z powodu chorób współistniejących.

Dotychczas o największej liczbie wykrytych przypadków SARS-CoV-2 w Polsce poinformowano 7 listopada (27 875 zakażenia), a największą liczbę zgonów podano w raporcie z 25 listopada, gdy w ciągu ostatniej doby zmarły 674 osoby zarówno z powodu COVID-19, jak i chorób współistniejących.