18 lipca 2024

Ogólnopolski zjazd studentów medycyny

300 osób, reprezentujących każdy z 12 uniwersytetów medycznych w Polsce, weźmie udział w 32. Zgromadzeniu Delegatów Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Odbędzie się ono w dniach 11-13 kwietnia w Gdańsku.

Fontanna Neptuna w Gdańsku. Foto: Mariusz Tomczak

International Federation of Medical Students’ Associations (IFMSA), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, to największa organizacja studencka na świecie. Zrzesza ponad 2 mln studentów medycyny z ponad 100 krajów. W Polsce posiada oddziały działające przy uczelniach medycznych w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.

– Członkowie stowarzyszenia angażują się w bardzo wiele projektów z zakresu zdrowia publicznego i reprodukcyjnego, prowadząc akcje edukacyjne i profilaktyczne w centrach handlowych, podczas różnorodnych wydarzeń społecznych oraz w szkołach i przedszkolach. W zakresie naszej działalności leży również podwyższanie poziomu edukacji studentów uczelni medycznych – wyjaśnia Karolina Garnicka, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego 32. Zgromadzenia Delegatów IFMSA-Poland. To będzie największy ogólnopolski zjazd studentów medycyny.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusza Morysia, prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku. Warto dodać, że w tym roku przypada 50. rocznica ogólnoświatowego zjazdu studentów medycyny o nazwie General Assembly, który miał miejsce w 1964 roku właśnie w Gdańsku.

mt