24 kwietnia 2024

Ostra białaczka limfoblastyczna vs zdrowa dieta i aktywność fizyczna

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą mieć wpływ na odpowiedź na leczenie w ostrej białaczce limfoblastycznej u dzieci.

Foto: pixabay.com

W opublikowanych dotychczas badaniach wykazano, że otyłość i nadwaga mają wpływ na skuteczność indukcyjnej chemioterapii u chorych na ostrą B-komórkową białaczkę limfoblastyczną (ALL).

Autorzy badania IDEAL, które ukazało się na łamach czasopisma „Blood Advances” sprawdzili, czy aktywność fizyczna i ograniczenie kaloryczności diety w trakcie indukcyjnej chemioterapii ma wpływ na występowanie choroby resztkowej u dzieci z ALL.

W tym celu 40 dzieci i nastolatków w wieku od 10 do 21 lat z ALL przez cztery tygodnie po rozpoczęciu chemioterapii poddawano diecie z ograniczoną zawartością tłuszczów i węglowodanów oraz codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej.

W całej badanej grupie nie zauważono istotnego ubytku tkanki tłuszczowej, jednak w grupie z otyłością i nadwagą taki ubytek wystąpił. W całej grupie zauważono natomiast istotne zmniejszenie ryzyka choroby resztkowej w porównaniu do historycznej grupy kontrolnej.

Wyniki badania wymagają dalszego potwierdzenia na większej liczbie osób, jednak mogą stanowić istotną wskazówkę dla osób rozpoczynających leczenie onkologiczne lub hematologiczne odnośnie celowości dbania o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.

Źródło: www.annalsofoncology.org