18 lipca 2024

Otwarto Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności

W Kielcach otwarto Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Jego utworzenie było możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia oraz środkom finansowym przekazanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Pary, które będą korzystały z pomocy nowego ośrodka wezmą udział w ministerialnym „Programie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”. Wsparcie obejmie nie tylko małżeństwa. Szacuje się, że problemem niepłodności dotyczy obecnie ok. 20 procent populacji i został uznany za chorobę społeczną.

Prof. dr hab. Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w WSzZ, zapewnił, że ośrodek zagwarantuje diagnostykę na wysokim poziomie, a tym samym jego otworzenie jest niezwykle korzystne dla wszystkich mieszkańców regionu. Profesor ocenia, że rocznie z pomocy będzie mogło skorzystać około 2 tysięcy pacjentów.

– Mamy nadzieję, że te pary, które się do nas zgłoszą, osiągną zamierzony efekt, czyli będą mogły mieć dziecko – stwierdził Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Dyrektor podkreślił, że wszyscy pacjenci z diagnostyki i leczenia w nowym miejscu, będą mogli korzystać bezpłatnie.

Ośrodek składa się z części ambulatoryjnej: poradni lekarskiej i ambulatorium umożliwiającego diagnostykę laboratoryjną oraz ultrasonograficzną (oznaczenie hormonów płciowych i monitorowanie rozwoju pęcherzyka Graafa) oraz części seminologicznej (określającej parametry nasienia mężczyzny). Pary leczące się w ramach programu będą mogły korzystać z pomocy psychologa.

Zespół będzie korzystał ze zlokalizowanej w obrębie Kliniki Położnictwa i Ginekologii sali operacyjnej, gdzie możliwe będzie diagnozowanie niepłodności mechanicznej (wady rozwojowe narządów rodnych wewnętrznych oraz nabyte zaburzenia drożności jajowodów) – poprzez zabiegi histerosalpingografii (wprowadzenie cewnika do jamy macicy poprzez który podaje się kontrast, a następnie wykonuje zdjęcie rtg oceniające kształt jamy macicy i przebieg jajowodów) lub stosowanej w przypadkach trudniejszych diagnostycznie laparoskopii (metoda ta polega na bezpośrednim wglądzie do jamy brzusznej za pomocą specjalnej kamery, umożliwiającej także leczenie operacyjne w wybranych przypadkach np. zrostów, wodniaków jajowodów lub ognisk endometriozy).

Utworzenie i doposażenie Referencyjnego Ośrodka Leczenia Niepłodności w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym było możliwe dzięki dotacjom z Ministerstwa Zdrowia i budżetu województwa świętokrzyskiego. Pieniądze przyznane zostały na sprzęt, roboty remontowo-instalacyjne oraz wyposażanie w meble. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych. Łączna kwota dotacji wyniosła ponad 3 miliony złotych (dofinansowanie z resortu zdrowia – ponad 2,5 miliona złotych, a z budżetu województwa – ponad 0,5 miliona).