23 maja 2024

Pandemia COVID-19. Szkolenia z ekspertem NRL

– Koronawirus SARS-CoV-2 spełnia wszystkie kryteria wirusa pandemicznego, jest patogenem nowym, odzwierzęcym, ludzkość nie ma wobec niego swoistej odporności, ale nie jest wyjątkowo zjadliwy, co z punktu widzenia potencjału pandemicznego, zwiększa ryzyko transmisji – mówi dr Paweł Grzesiowski.

Foto: pixabay.com

– Dodatkowym problemem epidemiologicznym jest fakt, że ok. 30-50 proc. osób przechodzi zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo, co uniemożliwia wczesne rozpoznanie choroby i szybką izolację chorych. Wirus wywołuje różne postacie kliniczne zakażenia i relatywnie niski średni odsetek śmiertelności (do 0,05-1 proc.), która wyraźnie koreluje z wiekiem. Patogen o takich cechach może zakazić setki milionów ludzi na całym świecie, a przy takiej skali zjawiska, oznacza to miliony ofiar – dodaje.

Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza do udziału w nowych szkoleniach online na temat pandemii. Poprowadzi je ekspert NRL ds. walki z COVID-19 dr n. med. Paweł Grzesiowski. Szkolenia będą odbywać się w listopadzie i grudniu. Zaplanowano kilka terminów na każde z dwóch szkoleń, w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. Każdy lekarz może zapisać się raz, na każdy z dwóch tematów.

  • Pandemia COVID-19 – aktualna sytuacja epidemiczna, aspekty kliniczne
  • Pandemia COVID-19 – organizacja opieki nad pacjentem, bezpieczeństwo personelu medycznego

Szkolenia są akredytowane, bezpłatne i każdy uczestnik otrzyma punkty edukacyjne. Zapisy na stronie: https://nil.org.pl/dla-lekarzy/kursy-i-szkolenia.

– Nowy wirus może całkowicie sparaliżować każdy system ochrony zdrowia, ponieważ jeśli w ciągu kilku tygodni pojawią się setki tysięcy chorych wymagających tlenoterapii i respiratorów dochodzi do zablokowania systemu opieki zdrowotnej. Pandemia COVID-19 to zjawisko o wielokierunkowym wpływie na populacja ludzką nie tylko w obszarze medycznym, ale ekonomicznym, gospodarczym, politycznym i społecznym. Zapraszam na szkolenia on-line organizowane przez ODZ NIL – podkreśla dr Paweł Grzesiowski.